Green Card Sahibi Olmanın Yararları Nelerdir?

Çok uzun yıllardan beri Amerika Birleşik Devletleri, dünyanın çeşitli bölgelerinde yaşayan milletlerin ilgi odağı olmuştur. Sahip olduğu çok kültürlü toplum sayesinde Amerika, insanlara renkli ve refah düzeyi yüksek bir yaşam imkanı sunmaktadır. Bunun bilincinde olan insanlar ise her yıl çeşitli yollar ile kendilerine Amerika’da bir yaşam kurmak adına çaba göstermektedirler. Bu noktada insanların sahip olduğu en büyük avantajlardan bir tanesi de Green Card olmaktadır.

Green Card sayesinde insanlar, hangi devletten veya milletten olursa olsun tıpkı bir ABD vatandaşı gibi haklar kazanmaktadırlar.  ABD’de ömür boyu oturma izni, ömür boyu çalışma izni gibi avantajlar nedeniyle Green Card, çok cazip bir teklif olarak bilinmektedir.

Green Card sahibi kimselere Social Security Number tahsis edilir. Tıpkı ülkemizdeki SGK gibi bu numaraya sahip kimseler, ABD içerisinde özel sektörde veya devlet kurumlarında çalışma imkanına sahip olurlar. Bununla birlikte Green Card sahibi kişinin varsa eşi, hatta 21 yaşından küçük olan çocukları da kendisi gibi haklara sahip olmaktadır. Öğrenci olan kişiler ise tıpkı bir Amerikan vatandaşı gibi ABD içerisindeki okullara başvurabilir, gerekli prosedürleri takip ederek okullarda tam burslu okuma imkanı dahi yakalayabilirler.

Kısacası Green Card, bir insana bir ABD vatandaşının sahip olduğu neredeyse tüm olanakları sağlamaktadır. Her yıl yapılan çekilişler ile Green Card sahibi olma hakkı kazanan insanlar, kendilerine Amerika’da yeni bir yaşam kurma şansını da elde etmiş oluyorlar.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir