Green Card Nedir?

Özellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan her insan, geleceğini daha sağlam temeller üzerine kurabilmek ve daha rahat bir hayat sürdürebilmek amacıyla hayaller kurar. Daha rahat bir ülkeye gitmek, orada yaşam kurmak gibi düşünceler insanların akıllarında dolaşmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, tüm dünya vatandaşlarına bu imkanı sunmaktadır. Green Card sayesinde ABD vatandaşı olmasanız dahi Amerika Birleşik Devletleri içerisinde tüm hayatınız boyunca oturma ve çalışma izni kazanabilirsiniz.

Green Card nedir, kişiye ömrü boyunca Amerika’da yaşama imkanı sağlamaktadır.  Green Card sahipleri, oturum hakkına sahip olsalar da ABD sınırları içerisinde ABD vatandaşlarının sahip olduğu her hakka sahip olamazlar. Sahip olunamayacak haklar devletin yönetimi noktasında seçimlere katılıp oy kullanmak, mahkemelerde jüri olarak görev almak veya ABD pasaportu sahibi olmaktır. Bunların dışında sosyal güvenceler, mülk edinme gibi her türlü hakka sahip olabilirsiniz.

Green Card ile Amerika’ya gidenler, kendi vatandaşlıklarını da devam ettirebilirler. Bununla birlikte Amerika’da geçirilen 5 yılın ardından, istenilirse ilk vatandaşlık kaybedilmeden ikinci bir Amerikan vatandaşlığı alınabilmektedir. Sahip olacağınız Green Card, Dünya üzerindeki pek çok ülkeye de vizeyle ilgili sorunlar yaşamadan seyahat etmenize olanak sağlar. Tüm bu avantajlarının yanı sıra Green Card sahipleri, ABD içerisinde şirket kurma, eğitim alma gibi haklardan da yararlanabilmektedirler. İnsanlara sağladığı bu gibi avantajlar nedeniyle Green Card, her yıl pek çok dünya ülkesinin vatandaşının ilgisini çekmektedir.

 

“Green Card Nedir?” üzerine bir yorum

  1. Green card sahibi olmak istiyorum güzel bi uygulama ben exkavator operatoruyum orda çalışma isterim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir