Green Card Ne Zamandan Beri Var?

Amerika Birleşik Devletleri, keşfedildiği yıllar itibari ile sürekli olarak tüm Avrupa’dan ve dünyanın diğer bölgelerinden yoğun olarak göç almış insanların oluşturduğu bir devlettir. Bu özelliği sebebiyle ülke içerisinde çok farklı kültürlerden insanlar bir arada yaşam sürdürmekte, bu sebepten dolayı da günlük yaşam içerisinde pek çok farklılık bulunmaktadır. Amerikan insanı, toplum içerisindeki farklılıkları kendisi için bir avantaj olarak görmekte, bu sebepten dolayı da her yıl dışarıdan gelen yüz binlerce insanı da sıcak karşılamaktadır.

Özellikle ekonomik anlamda insanlara sunduğu imkanlar nedeniyle pek çok insan tarafından ilgiyle takip edilen bir coğrafya olan Amerika, bölgeye gelen göçleri kontrol altına almak adına son zamanlarda farklı stratejiler yürütmeye başlamıştır. ABD’nin çok göç aldığı Çin, Meksika gibi ülkelerden gelen göçleri düzenlemek adına da Green Card uygulaması devreye sokulmuştur.

Diversity Visa Program olarak bilinen bu uygulama sayesinde Amerikan hükümetinin yaptığı çekiliş sonucunda her yıl 50 binden fazla insan, kendisine ABD toprakları içerisinde yaşam kurma şansını yakalamaktadır. Green Card’ın en büyük avantajı, çekilişe katılan tüm adayların kazanma şansının eşit derecede olmasıdır.

Yapılan çekiliş sonrasında başvuruda bulunanlar arasından rasgele seçim yapılır. Yapılan seçim sonrasında 55.000 insan, ABD’de ömür boyu oturma ve çalışma iznine sahip olur. Alınan izinlerin tüm hayat boyunca verilmesi de insanlara Amerika’da yeni bir yaşama başlamaları adına büyük avantajlar sağlamaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir