Amerika’da Eğitim İmkanları Nasıl

Amerika, eğitim olanakları açısından da içerisinde yaşayan insanlara pek çok imkan sunmayı başarabilmiş bir devlet olarak bilinmektedir. Ülke içerisinde Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen programlara göre eğitim standartları belirlenmiştir. Her eyaletin sahip olduğu yasalar, birbirinden farklı olduğu için eğitim şartları da eyaletten eyalete değişiklik gösterebilmektedir.

Genel olarak, her eyalette ilk ve orta öğrenim derecesinde okula devam etmek mecburidir. Eğitim hayatına başlayan öğrenciler, 5. sınıfa kadar ilk öğrenim ve sonrasında 7 yıl olmak üzere orta öğrenim eğitimi alırlar. Bu sürecin sonucunda ise bir üniversite eğitimi almak isteyip istemediklerini belirlerler.

Amerika’da Türkiye’deki gibi üniversite eğitimi için bir sınava girmek gerekli değildir. Ancak yine de her üniversitenin öğrenci alırken izlediği prosedürler farklı olmaktadır. Genel olarak kişinin istekleri, yeterlilikleri ve yetenekleri göz önünde bulundurularak üniversite başvurusu yapılır. Üniversiteler içerisinde tıpkı Türkiye’de olduğu gibi iki ve dört yıllık eğitim programları bulunmaktadır.

Maddi açıdan yetersizlikleri bulunan öğrencilere gerekli başarıyı göstermeleri durumunda devlet tarafından gerekli imkanlar sağlanmaktadır. ABD’de eğitim alan öğrenciler, genel olarak part-time olarak bir işte çalışarak hayatları için gerekli olan geliri elde edebilirler. Ülke içerisinde para kazanmak için pek çok iş imkanı bulunduğundan dolayı öğrenciler, biraz istikrar ile birlikte kolaylıkla eğitim alma imkanına sahip olabilirler. Green Card sahibi olan öğrenciler ise devlet okullarında burs, kredi veya indirimli eğitim gibi pek çok haktan faydalanabilmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir